Άλωσε το «Γκούντισον Παρκ» η Γιουνάιτεντ

365
Έβερτον Γιουνάιτεντ

Με πολύ μεγάλη νίκη (3-1) έφυγε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από το «Γκούντισον Παρκ» απέναντι στην Έβερτον, η τρίτη φετινή για τους «κόκκινους διαβόλους» στο πρωτάθλημα σε επτά αγώνες.

Μια νίκη-βάλσαμο για το σύλλογο και τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ που περνά δύσκολες ώρες στον πάγκο, ιδιαίτερα μετά την ήττα από την Μπασακσχεχίρ, στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Πρωταγωνιστής του αγώνα, που διεξήχθη στο πλαίσιο της 8ης ημέρας στην Premier League, ήταν ο Πορτογάλος άσος της Γιουνάιτεντ Μπρούνο Φερνάντες, που με δύο γκολ στο 25΄ και στο 32΄ ανέτρεψε το προβάδισμα που είχαν πάρει οι γηπεδούχοι από το 19ο λεπτό, με τον Μπέρναρντ.

Μάλιστα, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90΄+5) ο Φερνάντες έγινε και δημιουργός, δίνοντας την ασίστ χάρις στην οποία ο Έντινσον Καβάνι σημείωσε το παρθενικό τέρμα του στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Τα «ζαχαρωτά», που είχαν δοκάρι με τον Ντιν στο 28΄, δεν κατάφεραν να αποφύγουν την τρίτη συνεχή ήττα και υποχωρούν στην κατάταξη, μετά την απίθανη εκκίνησή τους.