«Απέδρασε» από το Γεντί Κουλέ με Χασάν και Μασούρα ο Ολυμπιακός

353
Ολυμπιακός ΟΦΗ

Με γκολ των Χασάν και Μασούρα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο για την 8η αγωνιστική της Super League, πέτυχε την πρώτη του εκτός έδρας επικράτηση για φέτος και ανέβηκε στην κορυφή, όπου συγκατοικεί με τον Άρη.

Σε ένα παιχνίδι που είχε δοκάρια και πέναλτι που ακυρώθηκε, ο Ολυμπιακός κατάφερε να «αποδράσει» από το Γεντί Κουλέ παίρνοντας τη νίκη απέναντι στον ΟΦΗ. Ο Ολυμπιακός μπήκε ορεξάτος στο Γεντί Κουλέ και απείλησε νωρίς, στο 4′ με τον Εμβιλά να δοκιμάζει την ετοιμότητα του Βάτερμαν. Οχτώ λεπτά αργότερα, ο Χασάν από το ημικύκλιο πέρασε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι, με τον ΟΦΗ να απαντά με δοκάρι στο 13′ ύστερα από τακουνάκι του Γιάννου. Στο 22′ ο Βάτερμαν έδιωξε με γροθιές εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ενώ στο 23′ ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ έκανε άλλη μία σημαντική επέμβαση σε κεφαλιά του Χασάν.

Στο 29’ ο Παπαδόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα σε διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα Γιάννου και Χολέμπας, με τον δεύτερο να σπρώχνει τον αντίπαλό του στην πλάτη. Έπειτα από μια σημαντική καθυστέρηση, που είχε ως αποτέλεσμα να «παγώσει» το παιχνίδι σε σημείο που είχε πολύ καλό ρυθμό, υποδείχθηκε οφσάιντ και ο ρέφερι της αναμέτρησης πήρε πίσω το πέναλτι. Η ομάδα του Μαρτίνς… απάντησε στα δοκάρια, με τον Μπρούμα να τη στέλνει στο δεξί του Βάτερμαν με κεφαλιά έπειτα από τη σέντρα του Ραφίνια και την αδράνεια του Διαμαντή.

Στην έναρξη του δευτέρου μέρους ο Σισέ γλίστρησε στο χορτάρι και φάνηκε, ότι αποκόμισε πρόβλημα στο γόνατο. Ο γιατρός του Ολυμπιακού τον εξέτασε και εισηγήθηκε αλλαγή για προληπτικούς λόγους. Ο Σενεγαλέζος όμως πήγε ενάντια στις συμβουλές του, μπήκε στο γήπεδο και συνέχισε να αγωνίζεται. Ο Ολυμπιακός πίεσε ψηλά απείλησε στο 53′ με το συρτό σουτ του Βαλμπουενά να εξουδετερώνεται από τον Ουές και στο ίδιο λεπτό ο Χασάν, ύστερα από σέντρα του Καμαρά, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά.

Ο Αιγύπτιος θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς στο 57′, ο Σελίμοβιτς όμως του πήρε τη μπουκιά από το στόμα. Ό,τι δεν κατάφερε ο σκόρερ του πρώτου τέρματος το πέτυχε ο Μασούρας στο 80′ ύστερα από ασίστ του Φορτούνη, ο οποίος σε εκείνο το χρονικό σημείο είχε περάσει στο παιχνίδι. Αυτό ήταν το πρώτο εκτός έδρας διπλό για τους Πειραιώτες στη σεζόν και με το οποίο πάτησαν κορυφή, πιάνοντας τον Άρη στους 16 βαθμούς.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Κοροβέσης, Λυμπεράκης, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Σακόρ, Μεγιάδο (87′ Νέιρα), Μπαλογιάννης (61′ Ντε Γκουζμάν), Στάρτζεον, Γιάννου (61′ Γκαργκαλατζίδης)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά, Μπρούμα (69′ Πέπε), Μασούρας (84′ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (77′ Φορτούνης) Χασάν (83′ Ελ Αραμπί)