Ευρωμπάσκετ 2022, Ελλάδα-Γερμανία 96-107: Πλήρης κατάρρευση στο β’ μέρος για την Εθνική

691
Ο επίλογος της Εθνικής ομάδας στο EuroBasket 2022 γράφτηκε, ξανά, νωρίς. Το όνειρο για την κατάκτηση ενός μεταλλίου ξέφτισε κόντρα στη Γερμανία, η οποία αποδείχτηκε αξεπέραστο εμπόδιο για τη γαλανόλευκη (107-96).

Τα πάντα κρίθηκαν στην 3η περίοδο του ματς, όπου η Ελλάδα κατέρρευσε σε άμυνα και επίθεση και δέχτηκε ένα επί μέρους 20-1. Και μετά απ’ αυτό δεν μπορούσε να γυρίσει πίσω.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε το ματς με 31 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ, αλλά αποβλήθηκε με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ 4:56 πριν το τέλος του ματς.

Κλείσιμο

Για τους Γερμανούς, η τετράδα Άντι Ομπστ, Ντένις Σρέντερ, Φρανζ Βάγκνερ και Ντάνιελ Τάις έκανε τα πάντα στο παρκέ.

Το ματς
Η πρώτη νίκη πάρθηκε από νωρίς. Η κερκίδα της Mercedes Benz Arena «κατακτήθηκε» από τους Έλληνες θεατές. Με εξαιρετική ευκολία. Αλλά αυτή η μάχη είναι εντελώς διαφορετική από εκείνη μέσα στο παρκέ.

Η Γερμανία ξεκίνησε το ματς με τέσσερα τρίποντα (από τέσσερις διαφορετικούς παίκτες) σε 2 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα. Με την άμυνα της Ελλάδας να είναι χείριστη.

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 9-0 για να προηγηθούν με 14-5. Το επόμενο τρίποντο του Ομπστ κατέδειξε ακόμα περισσότερο την κακή αμυντική λειτουργία, αφού ούτε ο Ντόρσεϊ κατάφερε να τον μαρκάρει, ούτε υπήρχε βοήθεια.

Με το σκορ στο 19-9 (5/6 τρίποντα οι Γερμανοί) ο Ιτούδης άρχισε να ψάχνει από νωρίς εναλλακτικές λύσεις, κάνοντας την πεντάδα του πιο κοντή και πιο ευέλικτη (έξω Παπαγιάννης, μέσα Θανάσης Αντετοκούνμπο).

Κάτι που έμοιαζε αδύνατο, αφού οι Γερμανοί είχαν διαβολεμένη ευστοχία πίσω από τη γραμμή των 6.75. Χαρακτηριστικό είναι πως στο πρώτο δεκάλεπτο και οι πέντε παίκτες του αρχικού σχήματος είχαν τουλάχιστον ένα εύστοχο τρίποντο (είχαν 8/9 στην εξέλιξη του δεκαλέπτου και 8/12 στο φινάλε).

Ποια ήταν η απάντηση της Ελλάδας; Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο! Η γερμανική άμυνα δεν ακολούθησε τη συνταγή των Τσέχων, έβαλε πάνω του τον Ντάνιελ Τάις και ο Greek Freak έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Κάποια στιγμή, η Γερμανία σταμάτησε να βρίσκει πόντους από μακριά. Από κοντά αδυνατούσε να απειλήσει και η Ελλάδα μείωσε τη διαφορά των 11 πόντων στον έναν (28-27).

Enter… Λαρεντζάκης
Ένα τρίποντο του Μάοντο Λο, στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, έφερε ξανά τη Γερμανία στο +7 (36-29), προτού ο Λαρεντζάκης, ο οποίος πάτησε παρκέ από νωρίς, δώσει ανάσα με τρίποντο (36-32). Και στην επόμενη επίθεση της Γερμανίας όχι μόνο κέρδισε επιθετικό φάουλ, αλλά από τις διαμαρτυρίες των Γερμανών προέκυψε και μία τεχνική ποινή.

Γενικότερα και οι δύο ομάδες, παρά τα ψηλά κορμιά τους, αντιμετώπισαν προβλήματα στα ριμπάουντ. Μετά από 14 λεπτά, η Ελλάδα είχε 6 επιθετικά και η Γερμανία 5.

Ο Λαρεντζάκης συνέχισε να είναι καθοριστικός για το παιχνίδι της Εθνικής. Η άμυνα μπορεί να είχε τα προβλήματά της, αλλά ο «Λάρι» μέτρησε πέντε σερί πόντους για το 42-40.

Η Ελλάδα βρήκε χώρο να ανοίξει το ρυθμό της. Και κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς σε 42-42, μετά από εντυπωσιακό αιφνιδιασμό του Γιάννη και τελείωμα του Παπανικολάου.

Η Γερμανία διάλεξε να μην παίξει με εσωτερικό τείχος τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και εκείνος έφτανε κοντά στο καλάθι με ευκολία.

Buzzer beater από το κέντρο!
Μόνο που ένα κρεσέντο τριπόντων από τον Άντι Ομπστ (2/2 και 4/5 στο πρώτο ημίχρονο) ανέδειξε και πάλι το πρόβλημα στην άμυνα της Ελλάδας.

Πέρα από την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ο Ιτούδης έπρεπε να διαχειριστεί και τα τρία φάουλ που είχαν οι Καλάθης και Λαρεντζάκης.

Με τον Γιάννη στον πάγκο, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ανέλαβε το ρόλο του σκόρερ, έχοντας ένα καλάθι και φάουλ και ένα δίποντο, ποθ έφερε την Ελλάδα μπροστά στο σκορ με 58-57.

Όμως το καλύτερο κρατήθηκε για το φινάλε: Ο Σλούκας πέταξε την μπάλα πατώντας τη γραμμή του κέντρου (!) και ευστόχησε για να κλεισει το δεκάλεπτο με σκορ 61-57 υπέρ της Ελλάδας.

Δέκα λεπτά καταστροφής
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο για τη Γερμανία. Εύστοχο τρίποντο του Ομπστ, το 5ο σε 6 προσπάθειες. Και η Ελλάδα χωρίς πόντο για 3:15, πριν τη μία βολή του Γιάννη Αντετοκούνμπο για το 64-62 υπέρ της Γερμανίας.

Και εκεί που η Εθνική πάσχιζε να βρει το πρώτο της καλάθι στην περίοδο, η Γερμανία με τα δύο τρίποντα του Φρανζ Βάγκνερ (16π. σε εκείνο το σημείο) και ένα του Φοίγκτμαν ξέφυγε με διαφορά 13 πόντων (75-62).

Μετά από 6 λεπτά στην τρίτη περίοδο, το επί μέρους σκορ ήταν 20-1! Το πρώτο καλάθι της Ελλάδας ήρθε ύστερα από 8 λεπτά στο δεκάλεπτο, ένα τρίποντο του Γιάννη, ο οποίος σκόραρε και άλλο ένα δίποντο για το 79-69.

Συνολικά στο καταστροφικό 3ο δεκάλεπτο η Ελλάδα είχε 1/9 τρίποντα, 2/5 δίποντα. Και με το σκορ στο 83-71 ξεκίνησε η τελευταία πράξη.

Και εκεί, οι Γερμανοί είχαν τη λύση. Πήγαν το παιχνίδι κοντά στο καλάθι της Ελλάδας και υπερίσχυσαν. Ενώ η Ελλάδα έριξε τη διαφορά στους 9 πόντους, ήρθε πάλι ο Βάγκνερ με τρίποντο να τη φέρει στους 12 (90-78).

Παράλληλα, ο χρόνος τελείωσε και η Εθνική δεν είχε πλέον λύσεις. Η διαφορά καβάλησε τους 20 πόντους στα μέσα της 4ης (103-82). Ένας μικρός εκνευρισμός ανάμεσα στους παίκτες, έφερε τη 2η τεχνική ποινή στον Σρέντερ, ο οποίος επίσης αποβλήθηκε από το ματς, έχοντας 26 πόντους, 8 ασιστ.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με την τελική διαφορά να κλείνει στο +11. Πλέον οι Γερμανοί περιμένουν τους Ισπανούς στον έναν από τους δύο ημιτελικούς του EuroBasket 2022.