Φορτούνης ο νικητής του ντέρμπι των «αιωνίων»

396
Φορτούνης Ολυμπιακός ΠΑΟ

Ο Ολυμπιακός σκόραρε για πρώτη φορά φέτος στη Σούπερ Λίγκα στο πρώτο ημίχρονο, με τον Φορτούνη στο 21΄ κι αυτό ήταν αρκετό για να χαρίσει στον «λαβωμένο» από τις απουσίες πρωταθλητή μια μεγάλη νίκη με 1-0 επί του Παναθηναϊκού στο Φάληρο, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν την έκτη νίκη σε επτά αγώνες κι έμειναν μόνοι στην κορυφή, με τον Άρη να έχει παιχνίδι λιγότερο. ενώ υποχρέωσαν τον αντίπαλό τους στην τέταρτη ήττα σε 9 αναμετρήσεις.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ασφυκτική πίεση, εγκλώβισε τον Παναθηναϊκό στο μισό γήπεδο στο πρώτο εικοσάλεπτο και στο 21΄ ο Εμβιλά βρήκε με μακρινή μπαλιά στον Ραφίνια, εκείνος κατέβασε εντυπωσιακά και πέρασε στον Μασούρα που πλάσαρε πάνω στον Διούδη, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Φορτούνη, που με φοβερό αριστερό σουτ την έστειλε στο «παράθυρο» για το 1-0.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν μόνο μια καλή στιγμή κι εκείνη από κεφαλιά του Κουρμπέλη που πήδησε μόνος σε φάουλ του Χατζηγιοβάνη, στέλνοντας την μπάλα άουτ στο 33΄.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού βελτιώθηκε πάντως σημαντικά στο δεύτερο 45λεπτο. Στο 56΄ νέα κεφαλιά σε στατική φάση, του Μαουρίσιο, δεν βρήκε στόχο και στο 59΄ από γύρισμα του Καρλίτος ο Σα έδιωξε σε κόρνερ την προβολή του Χατζηγιοβάνη.

Οι «πράσινοι», που έπαιζαν καλύτερα απέναντι σε έναν αντίπαλο που είχε δώσει γήπεδο, απείλησαν και στο 77΄, όταν από σέντρα του Ζαγαρίτη ο Μακέντα πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα πάνω από το δοκάρι, στην τελευταία μεγάη στιγμή τους.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παναθηναϊκός είχε άλλη μια ευκαιρία, όταβ ο Σα απέκρουσε την κεφαλιά του Καρλίτος, που όμως ήταν σε θέση οφ σάιντ το οποίο δεν καταλογίστηκε.