Μπάσκετ: Η Εθνική Γυναικών προκρίθηκε στη β’ φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου

284

Η Εθνική Γυναικών προκρίθηκε στη β΄ φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, που διεξάγεται στην Τενερίφη της Ισπανίας.

Στον τρίτο και καθοριστικότερο αγώνα του Α΄ ομίλου, η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά νίκησε 58-48 τη Νότια Κορέα, που επίσης επιζητούσε τη νίκη για να προκριθεί.

Η «γαλανόλευκη» ομάδα κατετάγη στην τρίτη θέση, πίσω από Καναδά και Γαλλία. Η Ελλάδα δυσκολεύτηκε μόνο στα πρώτα δύο δεκάλεπτα του αγώνα, καθώς η Νότια Κορέα προηγήθηκε 28-25 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, οι διεθνείς έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και είναι χαρακτηριστικό ότι από το 24ο (33-39) ως το 36ο λεπτό (35-56) «αιχμαλώτισαν» τις ασιάτισσες.

Κορυφαία της Εθνικής ομάδας ήταν η Άρτεμις Σπανού με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ η Καλτσίδου πρόσθεσε άλλους 8 πόντους.