Νίκη ψυχολογίας για τον ΠΑΟ επί του Απόλλωνα

348
Παναθηναϊκός

O Παναθηναϊκός χωρίς να ενθουσιάσει, αλλά έχοντας ουσία στο παιχνίδι του κατάφερε να πάρει το τρίποντο κόντρα στον Απόλλωνα με 1-0, φτάνοντας έτσι στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη του.

Οι πράσινοι είχαν ένα κακό πρώτο ημίχρονο με πολλά λάθη χωρίς να καταφέρουν να απειλήσουν την εστία του Απόλλωνα.

Στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης οι παίκτες του τριφυλλιού κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Μπρούσιτς το οποίο εκτέλεσε εύστοχα το Τάσος Χατζηγιοβάνης.

Οι πράσινοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και είχαν μία καλή ευκαιρία στο 49′ όταν πέντε παίκτες βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Σαβιέρ να καθυστερεί να δώσει στο Καρλίτος.

Στο 64′ ο Παναθηναϊκός απείλησε άλλη μία φορά με κεφαλία του Σένκενφελντ, μετά από κόρνερ του Χατζηγιοβάνη, η οποία κατέληξε λίγο άουτ

Οι πράσινοι απείλησαν με τον ίδιο τρόπο και στο 78′, με την κεφαλιά του Καρλίτος να περνάει λίγο άουτ.

Στο 90′ ο Παναθηναϊκός έμεινε με 10 παίκτες μετά την δεύτερη κίτρινη που δέχτηκε ο Μολό, με τον Απόλλωνα να έχει μία μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις να φέρει το ματς στα ίσα.