Νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά στην πρεμιέρα του Ρολάν Γκαρός

173

Στην πρεμιέρα του κορυφαίου τουρνουά, ο Ελληνας πρωταθλητής, που βρίσκεται στην έκτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε του Γερμανού, Μαξιμίλιαν Μάρτερερ με 6-2, 6-2, 7-6 (7-4).

Κάνοντας το μπρέικ στο πρώτο γκέιμ και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 2-0. Ο Γερμανός μείωσε σε 2-1, ενώ έμεινε κοντά μέχρι το 3-2 του πρώτου σετ, αφού ο Τσιτσιπάς ήταν σαρωτικός στα επόμενα τρία γκέιμς και έκανε σε 29 λεπτά το 6-2.

ο Μάρτερερ επιχείρησε ν΄ αντιδράσει στο τρίτο σετ, προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα με 3-2 και διατήρησε αυτό το προβάδισμα μέχρι το 6-5, καθώς ο Τσιτσιπάς ισοφάριζε, αλλά δεν μπορούσε να «σπάσει» το σερβίς του Γερμανού. Σ΄ αυτό το σημείο του αγώνα, ο Ελληνας πρωταθλητής, έφερε και πάλι το ματς «στα ίσα» και η νίκη κρίθηκε στο τάι μπρέϊκ, όπου ο Τσιτσιπάς αποδείχθηκε ψυχραιμότερος και μετά από μεγάλη «μάχη» που κράτησε 48 λεπτά, επικράτησε με 7-4.