ΠΑΕ Ολυμπιακός για Τσιτσιπά: «Είμαστε όλοι υπερήφανοι»

443

Συγχαρητήριο μήνυμα στον Στέφανο Τσιτσιπά έστειλε η ΠΑΕ Ολυμπιακός για την εντυπωσιακή παρουσία του στο Roland Garros.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε σπουδαία πορεία στη φετινή διοργάνωση και αποκλείστηκε στον ημιτελικό από τον τρομερό Νόβακ Τζόκοβιτς, με την ερυθρόλευκους να τον συγχαίρουν για το σπουδαίο του κατόρθωμα.

«Συγχαρητήρια Στέφανε για την πορεία σου στο φετινό Roland Garros. Ήσουν συγκλονιστικός! Είμαστε όλοι υπερήφανοι για σένα!», έγραψε η ΠΑΕ Ολυμπιακός.

Τζόκοβιτς – Τσιτσιπάς 3-2: Ηρωική προσπάθεια, αλλά αποκλεισμός για τον Έλληνα πρωταθλητή

Το ονειρικό ταξίδι του Στέφανου Τσιτσιπά στο Roland Garros ολοκληρώθηκε στα ημιτελικά. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς, ισοφάρισε σε 2-2 παρότι έχανε 2-0, αλλά τελικά δεν άντεξε στο πέμπτο και τελευταίο σετ και γνώρισε την ήττα με 3-2.

Ο Νόλε, μετά από φοβερή μάχη υπό το φως των προβολέων στο Philippe Chatrier, επικράτησε 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1 του μαχητικού Τσιτσιπά και προκρίθηκε 27ο τελικό του σε Grand Slam διοργάνωση, εκεί όπου την Κυριακή απέναντι στον Βασιλιά του Παρισιού, θα διεκδικήσει τον 18ο Major τίτλο του.

Το Νο1 του κόσμου, κυριαρχούσε απόλυτα του Έλληνα πρωταθλητή για σχεδόν τρία σετ και είχε match point, σερβίροντας στο 5-4 του 3ου σετ για τη νίκη, όμως ο Τσιτσιπάς με απίστευτη προσπάθεια, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ και να στείλει τον ημιτελικό στο 5ο σετ.

Εκεί, η κούραση κατέβαλε τον Στέφανο Τσιτσιπά με τον Νόβακ Τζόκοβιτς να διαχειρίζεται καλύτερα τις κρίσιμες καταστάσεις και με το προβάδισμα που πήρε από το ξεκίνημα του καθοριστικού σετ, έφτασε στην τελική επικράτηση μετά από 4 ώρες εξαντλητικού ματς.