Κυπελλούχος για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο ΠΑΟΚ

227

Κυπελλούχος Ελλάδος στο ποδόσφαιρο για δεύτερη συναπτή χρονιά αναδείχτηκε ο ΠΑΟΚ αφότου επικράτησε με 2-0 της ΑΕΚ στον τελικό του ΟΑΚΑ.

Το σκορ άνοιξε ο Βιεϊρίνια με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 65ο λεπτό, ενώ το τελικό σκορ έγραψε ο Πέλκας στις καθυστερήσεις. Ο Βιεϊρίνια αναδείχτηκε και πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα.

Οι παίκτες του Δικέφαλου του Βορρά πανηγύρισαν φορώντας μάσκες του ισχυρού άνδρα της ομάδας, Ιβάν Σαββίδη, ο οποίος λόγω τιμωρίας δεν είχε δικαίωμα εισόδου.

Χιλιάδες οπαδοί του ΠΑΟΚ συγκεντρώθηκαν γύρω από τον Λευκό Πύργο μετά το τελευταίο σφύριγμα για να πανηγυρίσουν.

Ο τελικός, που σφυρίχτηκε από ισπανό διαιτητή, σημαδεύτηκε από επεισόδια που έλαβαν χώρα πριν την έναρξη, κυρίως εκτός γηπέδου αλλά και στις κερκίδες.