Με λευκή ισοπαλία έκανε πρεμιέρα στους ομίλους ο Ολυμπιακός

324

O Ολυμπιακός έχοντας κάνει αλλαγές στο βασικό σχήμα του, με τους Χασάν, Φετφατζίδη και Μεριά να παίρνουν φανέλα βασικού, υποδέχτηκε χθες, μέσα στο σπίτι του, τη Μπετις.

Από τα πρώτα λεπτά η Μπέτις ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, έχοντας την κατοχή της μπάλας, περιορίζοντας τον Ολυμπιακό σε παθητικό ρόλο, σπάζοντας εύκολα το πρέσινγκ του.

Στο 14′ η Μπετις, έχασε μεγάλη ευκαιρία, αφού ο Τσιμίκας πρόλαβε τον παίκτη των Ισπανών με καίριο τάκλιν, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.  Το κόρνερ εκτελέστηκε, χωρίς να δημιουργήσει πρόβλημα στην άμυνα του Ολυμπιακού που απομάκρυνε. Οι Ερυθρόλευκοι ανέβασαν τον πήχη, προσπαθώντας να χαλάσουν το παιχνίδι των Ισπανών. Στο 17′ ο Φορτούνης σούταρε χωρίς να ανησυχήσει τον Ισπανό τερματοφύλακα.

Στο 25′ η Μπετις, κέρδισε ένα φάουλ που πέρασε αρκετά μακριά από την εστία. Στο 30′ ήταν ακόμα μια παραλίγο καλή στιγμή για τους Ισπανούς αλλά κατέληξε σε άουτ.

Ο Μπουχαλάκης δέχτηκε νωρίς κίτρινη και σε συνδυασμό με την κούραση του από τα συνεχόμενα παιχνίδια, οδήγησε τον προπονητή του Ολυμπιακού στο να τον αντικαταστήσει μόλις στο 35’ με τον Νατχο.

Στο 41′ ο  Φορτούνης έκλεψε στο κέντρο, διένυσε αρκετά μέτρα, πασάροντας στον αμαρκάριστο Ποντένσε, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον κίπερ Ρόμπλες, ενώ στην συνέχεια ο Χασάν έχασε το… άχαστο σε κενό τέρμα σουτάροντας ψηλά άουτ.

Ήταν ένα δυνατό πρώτο ημίχρονο, με την Μπέτις κυρίαρχη και τον Ολυμπιακό να έχει την δυνατότερη στιγμή, βρίσκοντας τις δύο ομάδες στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες βγήκαν από τα αποδυτήρια ακόμα πιο δυναμικοί και διαβασμένοι απέναντι στην βασανιστική κυκλοφορία μπάλας της Μπέτις.

Στο 50′, σε μία ανεπανάληπτη φάση, αστόχησε εξ’ επαφής ο Φετφατζηδης στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Ρόμπλες, με την Μπέτις να στέκεται τυχερή, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ και το Καραϊσκάκης να παίρνει φωτιά.

Καίρια ήταν η επέμβαση του  Γιαννιώτη, σε τετ-α-τετ στο 60′ μετά από λάθος του Βουκοβιτς. Έσωσε τον Ολυμπιακό από σίγουρο γκολ.

Πολύ σταθερός ο Έλληνας τερματοφύλακας . Κάθε προσπάθεια της Μπετις να απειλήσει κατέληγε άκαρπη, με τον Γιαννιώτη να εμπνέει εμπιστοσύνη στην ερυθρόλευκη άμυνα.

Με τους οργανωμένους της Θύρας 7 να δίνουν τον παλμό και 30.000 κόσμο να παρασύρεται, δημιουργώντας μία εκπληκτική ατμόσφαιρα σε όλη την κερκίδα, ο Ολυμπιακός  εντός του αγωνιστικού χώρου κέρδιζε μέτρα και αυτοπεποίθηση, μέχρι που στο 72′ ο Καμάρα έκανε  ένα απίστευτο σουτ, που απέκρουσε ο τερματοφύλακας των Ισπανών σε κόρνερ.

Στο 73′, άλλαξε εκ νέου η ροή του παιχνιδιού, με τους ερυθρόλευκους να απομένουν με 10 παίκτες, αφού ο Τσιμίκας αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα, οι Ισπανοί πολιορκούσαν τον Ολυμπιακό, όμως οι Ερυθρόλευκοι αμύνονταν άριστα… παίρνοντας δύναμη από τον κόσμο τους που συμπαραστεκόταν φάση – φάση με φοβερό πάθος. Προς το τέλος του αγώνα η Μπετις έγινε απειλητικότερη, έχοντας ευκαιρίες να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Ολυμπιακός δεν κέρδισε αλλά κατάφερε και να μη χάσει στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League.