Στα πλέι οφ του Europa League προκρίθηκε ο Ολυμπιακός μετά από ματς-θρίλερ στη Μπρατισλάβα

353

Το «εισιτήριο» για τα play offs του Europa League πήρε ο Ολυμπιακός στην Μπρατισλάβα, καθώς κέρδισε 4-3 τη Σλόβαν στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι σε ένα ματς όπου «έσπασαν καρδιές». Η κανονική του διάρκεια έληξε 1-1 όπως και ο αγώνας του Φαλήρου, στην παράταση οι «ερυθρόλευκοι» ναι μεν έκαναν το 2-1 αλλά ισοφαρίστηκαν ξανά και έτσι οδηγηθήκαμε στη «ρώσικη ρουλέτα» όπου οι Πειραιώτες αναδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι.

Ετσι «κλείδωσαν» την παρουσία τους σε ευρωπαϊκό όμιλο και απομένει να δούμε αν αυτός θα είναι του Europa League όπου θα κοντραριστούν με τον Απόλλωνα Λεμεσού ή του Conference League σε περίπτωση που δεν υπερκεράσουν το εμπόδιο των πρωταθλητών Κύπρου.

Οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ με τον Δανό Ζίγκερνάγκελ στο 49′, ενώ η Σλόβαν ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+4′) με κοντινό σουτ του Σάπονιτς για να οδηγήσει το ματς στην παράταση, ενώ αγωνιζόταν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Αμπένα στο 90+7′. Εκεί οι “ερυθρόλευκοι” ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα με τον Αγκιμπού Καμαρά, όμως οι γηπεδούχοι παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα έδειξαν σφυγμό και ισοφάρισαν εκ νέου με τον Γκριν. Στην διαδικασία των πέναλτι ο Ολυμπιακός στάθηκε ψυχραιμότερος και τελικά πήρε την πολυπόθητη πρόκριση.