Τένις: Στους Ολυμπιακούς Αγώνες Τσιτσιπάς και Σάκκαρη

Η ITF ανακοίνωσε τη λίστα με τις συμμετοχές στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

 

Τους τενίστες που θα λάβουν μέρος στους Ολυμπιακούς και τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ανακοίνωσε την Πέμπτη (1/7) η ITF.

Η χώρα μας θα εκπροσωπηθεί από τους Στέφανο Τσιτσιπά και Μαρία Σάκκαρη, οι οποίοι θα παίξουν στα μονά, ενώ αναμένεται να δηλώσουν και στο μεικτό διπλό. Ο Ελληνας τενίστας ήθελε να παίξει και στο διπλό των ανδρών με τον αδερφό του, Πέτρο, αλλά τελικά δεν έπιασαν το όριο και έμειναν εκτός.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι η χώρα μας θα έχει συμμετοχή και στους Παραολυμπιακούς, όπου θα αγωνιστεί ο Στέφανος Διαμαντής, ο οποίος είχε συμμετάσχει και στους Παραολυμπιακούς του Ρίο το 2016. Το τουρνουά αυτό θα γίνει από τις 27 Αυγούστου έως τις 4 Σεπτεμβρίου.

Οι συμμετοχές στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο (τένις):

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Men’s Singles: Diego Schwartzman, Facundo Bagnis, Federico Coria
Women’s Singles: Nadia Podoroska (ITF)
Men’s Doubles: Andres Molteni/Horacio Zeballos, Facundo Bagnis/Diego Schwartzman

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

Men’s Singles: Alex De Minaur, Nick Kyrgios, John Millman, James Duckworth
Women’s Singles: Ashleigh Barty, Ajla Tomljanovic, Samantha Stosur (ITF)
Men’s Doubles: Alex De Minaur/John Peers, John Millman/Luke Saville
Women’s Doubles: Ashleigh Barty/Storm Sanders, Ellen Perez/Samantha Stosur

ΑΥΣΤΡΙΑ

Men’s Doubles: Oliver Marach/Philipp Oswald

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ

Men’s Singles: Egor Gerasimov, Ilya Ivashka
Women’s Singles: Aryna Sabalenka, Victoria Azarenka
Women’s Doubles: Victoria Azarenka/Aryna Sabalenka

ΒΕΛΓΙΟ

Men’s Singles: David Goffin
Women’s Singles: Elise Mertens, Alison Van Uytvanck
Men’s Doubles: Sander Gille/Joran Vliegen
Women’s Doubles: Elise Mertens/Alison Van Uytvanck

ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Men’s Singles: Thiago Monteiro, Joao Menezes (ITF)
Men’s Doubles: Marcelo Melo/Bruno Soares

ΚΑΝΑΔΑΣ

Men’s Singles: Felix Auger-Aliassime, Vasek Pospisil
Women’s Singles: Bianca Andreescu, Leylah Annie Fernandez
Men’s Doubles: Felix Auger-Aliassime/Vasek Pospisil
Women’s Doubles: Gabriela Dabrowski/Sharon Fichman

ΧΙΛΗ

Men’s Singles: Marcelo Tomas Barrios Vera (ITF)

ΚΙΝΑ

Women’s Singles: Zheng Saisai, Wang Qiang (ITF)
Women’s Doubles: Xu Yifan /Yang Zhaoxuan, Duan Yingying /Zheng Saisai

ΤΑΪΒΑΝ

Men’s Singles: Lu Yen-Hsun
Women’s doubles: Chan Hao-Ching, Letisha Chan

ΚΟΛΟΜΒΙΑ

Men’s Doubles: Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah

ΚΡΟΑΤΙΑ

Men’s Singles: Marin Cilic
Women’s Singles: Donna Vekic
Men’s Doubles: Nikola Mektic /Mate Pavic, Marin Cilic/Ivan Dodig
Women’s Doubles: Darija Jurak/Donna Vekic

ΤΣΕΧΙΑ

Women’s Singles: Karolina Pliskova, Petra Kvitova, Barbora Krejcikova, Marketa Vondrousova Women’s Doubles: Barbora Krejikova/Katerina Siniakova, Karolina Pliskova/Marketa Vondrousova

ΑΙΓΥΠΤΟΣ

Men’s Singles: Mohamed Safwat (ITF)
Women’s Singles: Mayar Sherif (ITF)

ΕΣΘΟΝΙΑ

Women’s Singles: Anett Kontaveit

ΓΑΛΛΙΑ

Men’s Singles: Gael Monfils, Ugo Humbert, Jeremy Chardy, Gilles Simon
Women’s Singles: Fiona Ferro, Kristina Mladenovic, Alize Cornet, Caroline Garcia
Men’s Doubles: Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut, Jeremy Chardy/Gael Monfils
Women’s Doubles: Caroline Garcia/Kristina Mladenovic, Alize Cornet/Fiona Ferro

ΓΕΩΡΓΙΑ

Men’s Singles: Nikoloz Basilashvili

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Men’s Singles: Alexander Zverev, Jan-Lennard Struff, Dominik Koepfer, Philipp Kohlschreiber
Women’s Singles: Angelique Kerber, Laura Siegemund
Men’s Doubles: Jan-Lennard Struff/Alexander Zverev, Kevin Krawietz/Tim Puetz
Women’s Doubles: Anna-Lena Friedsam/Laura Siegemund

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ

Men’s Singles: Daniel Evans, Andy Murray (ITF)
Women’s Singles: Johanna Konta, Heather Watson
Men’s Doubles: Andy Murray/Joe Salisbury, Dan Evans/Neal Skupski
Women’s Doubles: Johanna Konta/Heather Watson

ΕΛΛΑΔΑ

Men’s Singles; Stefanos Tsitsipas
Women’s Singles: Maria Sakkari

ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Men’s Singles: Marton Fucsovics
Women’s Doubles: Timea Babos/Reka Luca Jani

ΙΝΔΙΑ

Women’s Doubles: Sania Mirza/Ankita Raina

ΙΤΑΛΙΑ

Men’s Singles: Matteo Berrettini, Jannik Sinner, Lorenzo Sonego, Fabio Fognini
Women’s Singles: Camila Giorgi, Jasmine Paolini (ITF)
Men’s Doubles: Matteo Berrettini/Fabio Fognini, Jannik Sinner/Lorenzo Sonego

ΙΑΠΩΝΙΑ

Men’s Singles: Yoshihito Nishioka, Kei Nishikori, Taro Daniel, Yuichi Sugita (ITF)
Women’s Singles: Naomi Osaka, Misaki Doi, Nao Hibino
Men’s Doubles: Ben Mclachlan/Kei Nishikori (Host)
Women’s Doubles: Shuko Aoyama/Ena Shibahara (Host)

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ

Men’s Singles: Alexander Bublik, Mikhail Kukushkin
Women’s Singles: Elena Rybakina, Yulia Putintseva, Yaroslava Shvedova
Men’s Doubles: Alexander Bublik/Andrey Golubev
Women’s Doubles: Elena Rybakina/Yaroslava Shvedova

ΚΟΡΕΑ

Men’s Singles: Kwon Soonwoo

ΛΕΤΟΝΙΑ

Women’s Singles: Jelena Ostapenko, Anastasija Sevastova
Women’s Doubles: Jelena Ostapenko/Anastasija Sevastova

ΜΟΛΔΑΒΙΑ

Men’s Singles: Radu Albot

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ

Women’s Singles: Danka Kovinic

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Women’s Singles: Kiki Bertens
Men’s Doubles: Wesley Koolhof/Jean-Julien Rojer
Women’s Doubles: Kiki Bertens/Demi Schuurs

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ

Men’s Doubles: Marcus Daniell/Michael Venus

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ

Women’s Singles: Veronica Cepede Royg (ITF)

ΠΟΛΩΝΙΑ

Men’s Singles: Hubert Hurkacz
Women’s Singles: Iga Swiatek, Magda Linette
Men’s Doubles: Hubert Hurkacz/Lukasz Kubot
Women’s Doubles: Magda Linette/Alicja Rosolska

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Men’s Singles: Pedro Sousa (ITF), Joao Sousa (ITF)
Men’s Doubles: Joao Sousa/Pedro Sousa

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Women’s Doubles: Monica Niculescu/Iona Raluca Olaru

ΡΩΣΙΑ

Men’s Singles: Daniil Medvevdev, Andrey Rublev, Aslan Karatsev, Karen Khachanov
Women’s Singles: Anastasia Pavlyuchenkova, Veronika Kudermetova, Ekaterina Alexandrova, Daria Kasatkina
Men’s Doubles: Aslan Karatsev/Daniil Medvedev, Karen Khachanov/Andrey Rublev
Women’s Doubles: Elena Vesnina/Vera Zvonareva, Veronika Kudermetova/Anastasija Pavlyuchenkova

ΣΕΡΒΙΑ

Men’s Singles: Novak Djokovic, Miomir Kecmanovic
Women’s Singles: Nina Stojanovic (ITF), Ivana Jorovic (ITF)

ΣΛΟΒΑΚΙΑ

Men’s Singles: Norbert Gombos
Men’s Doubles: Lukas Klein/Filip Polasek

ΙΣΠΑΝΙΑ

Men’s Singles: Pablo Carreno Busta, Alejandro Davidovich Fokina, Pablo Andujar, Roberto Carballes Baena
Women’s Singles: Garbine Muguruza, Paula Badosa, Sara Sorribes Tormo, Carla Suarez Navarro Men’s Doubles: Pablo Carreno Busta/Alejandro Davidovich Fokina, Pablo Andujar/Roberto Carballes Baena
Women’s Doubles: Garbine Muguruza/Carla Suarez Navarro, Paula Badosa/Sara Sorribes Tormo

ΣΟΥΗΔΙΑ

Women’s Singles: Rebecca Peterson

ΕΛΒΕΤΙΑ

Men’s Singles: Roger Federer
Women’s Singles: Belinda Bencic, Viktorija Golubic
Women’s Doubles: Belinda Bencic/Viktorija Golubic

ΤΥΝΗΣΙΑ

Women’s Singles: Ons Jabeur

ΟΥΚΡΑΝΙΑ

Women’s Singles: Elina Svitolina, Dayana Yastremska, Marta Kostyuk
Women’s Doubles: Marta Kostyuk/Elina Svitolina, Lyudmyla Kichenok/Nadiia Kichenok

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ

Men’s Singles: Pablo Cuevas

ΗΠΑ

Men’s Singles: Tommy Paul, Frances Tiafoe, Tennys Sandgren, Marcos Giron
Women’s Singles: Jennifer Brady, Cori Gauff, Jessica Pegula, Alison Riske
Men’s Doubles: Rajeev Ram/Frances Tiafoe, Austin Krajicek/Tennys Sandgren
Women’s Doubles: Cori Gauff/Nicole Melichar, Bethanie Mattek-Sands/Jessica Pegula

OYZMΠΕΚΙΣΤΑΝ

Men’s Singles: Denis Istomin (ITF)