«Πετάει» ο Βόλος, «Μάγκας» ο ΟΦΗ, σκληρή η Ξάνθη, σήμερα Ολυμπιακός, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

196

Ο «νεοφώτιστος» Βόλος έδωσε συνέχεια στην εκτός έδρας νίκη της πρεμιέρας στη Νέα Σμύρνη, επικρατώντας στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας και του Άρη, με 1-0.

Οι Θεσσαλοί, ευχάριστη έκπληξη έως τώρα του εφετινού πρωταθλήματος, έφτασαν στους τρεις βαθμούς με το πέναλτι του Γέντρισεκ στο 55ο λεπτό, παράβαση που καταλογίστηκε από τον διαιτητή Κομίνη σε χέρι του Σάσα, ύστερα από σουτ του Λύρατζη.

Μεγάλο διπλό για τον ΟΦΗ ο οποίος επικράτησε του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με 1-3. Τα γκολ των Κρητικών πέτυχαν οι Μάνος (33,49) και Τσιλιανίδης (58), ενώ στο 89′ μείωσε για τον Παναθηναϊκό ο Μακέντα με πέναλτυ.

Στο Αγρίνιο η Ξάνθη έδειξε ότι εφέτος θα μας απασχολήσει πολύ. Μέσα σε διάστημα 10 λεπτών κρίθηκε το παιγνίδι με τον Παναιτωλικό να σκοράρει στο 71′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Μπαΐροβιτς, όμως μέσα σε 5 λεπτά, και συγκεκριμένα στο 73′ και το 78′ η Ξάνθη γύρισε το ματς με τα γκολ των Τεϊσέιρα και Στάρτζεον.

Σήμερα στις 19.00, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον πληγωμένο από την πρώτη αγωνιστική Πανιώνιο ο οποίος ψάχνει τα πατήματά του.

Στις 19.15 η Λάρισα υποδέχεται τον Ολυμπιακό, ο οποίος αναμένεται να παρουσιαστεί αρκετά αλλαγμένος στην 11άδα σε σχέση με το τελευταίο ματς με την Κράσνονταρ. Πιθανή παρουσία στη βασική 11άδα για Καμαρά, Ραντζέλοβιτς, ενώ με τραυματία τον Σεμέδο, σίγουρος βασικός στην άμυνα θεωρείται ο Σισέ.

Στις 21.30, η ΑΕΚ φιλοξενείται στην Τρίπολη, με τον Αστέρα να βρίσκεται σε καλή περίοδο, σε αντίθεση με την κουρασμένη ΑΕΚ από το μεσοβδόμαδο έπος στην Τραμπζονσπόρ. Η ΑΕΚ θα παρουσιαστεί αρκετά αλλαγμένη σε σχέση με το ματς με τους Τούρκους σε πρόσωπα 11άδας καθώς υπάρχει και το πρόβλημα της φυσικής κατάστασης, σίγουρα όμως με καλύτερη ψυχολογία από τις ημέρες Καρντόσο.